نگاهی فقهی به قرارداد اجاره به‌ شرط‌ تملیک بانک
شنبه, 10 مهر 1400 07:36 انجمن مالی اسلامی ایران قرارداد اجاره 38

 

فصلنامه مطالعات اقتصاد اسلامی  مقاله‌ای با عنوان «نگاهی فقهی به قرارداد اجاره به‌شرط‌تملیک بانک» به قلم محمود اکبری و صادق الهام را منتشر کرد.

به گزارش انجمن مالی اسلامی ایران به نقل از پورتال بانکداری اسلامی فصلنامه مطالعات اقتصاد اسلامی در شماره ۲۶ خود، مقاله‌ای با عنوان «نگاهی فقهی به قرارداد اجاره به‌شرط‌تملیک بانک» به قلم محمود اکبری و صادق الهام را منتشر کرده است.

در خلاصه این مقاله می‌خوانیم:

«عقود اسلامی جایگزین قرض ربوی در نظام بانکی از اهمیت فراوانی برخوردار می‌باشند؛ زیرا هم باید کارکرد قرض را داشته و هم از شبهات وارده مصون باشد. اگر هر‌یک از این دو با خدشه مواجه شود، عقد جایگزین نمی‌تواند گزینه‌ مناسبی برای قرض ربوی در نظام بانکی قرار گیرد. آنچه مهم است، در طول سال‌های اخیر محققان بانکداری اسلامی بیشترین تلاش خود را برای معرفی عقود جایگزین که دو شرط فوق را داشته باشد، معطوف نموده و از بررسی قراردادهایی که در نظام بانکی به‌نام عقود اسلامی در حال اجرا است، غافل گردیده‌اند. در این تحقیق نگارندگان تلاش نموده‌اند با بررسی بنود قرارداد اجاره به‌شرط‌تملیک و با فرض تبیین ماهیت آن به‌عنوان عقد اجاره، اشکالات فقهی وارد بر این قرارداد را مورد بررسی قرارداده، به برخی پاسخ و برخی دیگر را اصلاح و آنچه قابلیت اصلاح نداشته را معیّن نمایند. نتیجه آنکه این قرارداد خالی از اشکال نبوده و نیاز بازنگری در تنظیم بندهای آن از لحاظ فقهی دارد.»

جهت مشاهده این مطلب بصورت کامل اینجا را کلیک کنید

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید