نخستین همایش مالی اسلامی ایران برگزار شد.
سه شنبه, 13 شهریور 1397 20:29 همایش مالی اسلامی انجمن نخستین 3430
Gallery Image 1 Gallery Image 2
انجمن مالی اسلامی ایران در راستای اهداف خود و همچنین در جهت تبیین جایگاه موضوع مالی اسلامی و نقش و کارکرد آن در توسعه اقتصادی کشور، " نخستین همایش مالی اسلامی" را با همکاری مراکز دانشگاهی و حوزوی، بانک ها، بیمه ها و ارکان بازار سرمایه کشور در تاریخ 6 دی ماه 1394 برگزار کرد. در این همایش پژوهشگران به ارائه آخرین دستاوردهای خود در حوزه مالی اسلامی از منظر بانک، بیمه و بورس پرداختند و همچنین مسئولین ارشد اقتصادی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کردند.

محورهای همایش:

-فرصت های توسعه ابزارهای مالی اسلامی در بازار پول،سرمایه و بیمه
-جایگاه تامین مالی اسلامی در بازار پول،سرمایه و بیمه
-نقش ابزارهای مالی اسلامی در توسعه صادرات
مروری کوتاه بر آنچه در این مراسم اتفاق افتاد:
در شروع مراسم پس از پخش سرود ملی و تلاوت قرآن، خانم دکتر خزعلی رئیس دانشگاه الزهرا به عنوان دانشگاه میزبان همایش، به حضار خوشامد گفتند و ابراز امیدواری کردند که این همایش شروعی باشد برای اقدامات بیشتر و جدی تر برای حرکت به سمت نظام اقتصادی مورد نظر اسلام. پس از ایشان دکتر صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی ایران به عنوان میزبان اصلی و برگزارکننده همایش ضمن خوشامد گویی به حضار به معرفی انجمن مالی اسلامی ایران پرداختند.سپس نوبت دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شدکه به ایراد سخنرانی بپردازد. پس از سخنرانی دکتر سیف تیزری در مورد انجمن مالی اسلامی ایران پخش شد. قرار بود سخنران بعدی مراسم، حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم عضو هیئت موسس انجمن و نماینده مجلس شورای اسلامی باشند که به دلیل فوت خواهر گرامیشان نتوانستند در جلسه حضور پیدا کنند. در قسمت بعدی مراسم دکتر پورمحمدی معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به ایراد سخنرانی پرداختند. پس از ایشان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر موسویان عضو هیئت مدیره انجمن و دبیر علمی همایش، مقاله ای را با عنوان «امکان‎سنجی فقهی و مالی اوراق مشارکت مصون از تورم » ارائه نمودند. سپس بعد از استراحتی کوتاه، اولین پنل تخصصی همایش با حضور دکتر رهنماعضو هیئت مدیره انجمن مالی اسلامی و معاون دانشگاه آزاد اسلامی ، دکتر سعیدیعضو هیئت مدیره و معاون نظارت بر نهادهای مالی سبا و دکتر حسینیعضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت بورس انرژی برگزار شد.
بعد از پنل حضار به اقامه نماز جماعت به امامت حجت الاسلام دکتر موسویان و سپس صرف ناهار پرداختند.
همایش در نوبت عصر با پخش کلیپ سخنرانی پروفسور عبیدا... عصمت پاشا استاد مالیه اسلامی دانشگاه INCEIF مالزی با موضوع «تأمین سرمایه‌ی زیرساخت‌های توسعه بدون اهرم؛ با شیوه‌ی تقسیم ریسک با استفاده از ساختارهای خلاقانه‌ی صکوک» ادامه پیدا کرد. بعد از اتمام سخنرانی پروفسور عصمت پاشا، دومین پنل تخصصی همایش با موضوع «میزان انطباق بازار های مالی ایران با موازین شرعی» با حضور دکتر دیواندری رئیس پژوهشکده پولی بانکی به عنوان کارشناس بازار پول، دکتر غدیر مهدوی کلیشمی عضو هیئت امنای پژوهشکده بیمه به عنوان کارشناس صنعت بیمه و دکتر صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی و مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رئیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان کارشناس بازار سرمایه برگزار شد.
از بین مقالاتی که به دبیرخانه همایش ارسال شده بود، سه مقاله برای ارائه انتخاب شده بود که با اتمام پنل نوبت ارائه آنها فرا رسید. ابتدا دکتر میرجلیلی مقاله خود را با موضوع «مقاومت بانکهای اسلامی و بانکهای مرسوم در بحران مالی جهانی» ارائه داد. سپس دکتر رستم لو مقاله ای را با عنوان « تحلیل قاعده ممنوعیت غرر در معاملات سهام عادی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران» ارائه نمود و در پایان هم دکتر رام روز مقاله ی «بررسی حساب‌های سرمایه‌گذاری محدودشده و محدود نشده در بانکداری و حسابداری اسلامی» را ارائه کرد. نخستین همایش مالی اسلامی با ارائه گواهی حضور در همایش و پذیرایی از حضار به پایان رسید.
Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید