سخن رئیس انجمن
شنبه, 17 شهریور 1397 18:06 انجمن مالی اسلامی آرمان اقتصاد اسلام ناب 3326
Gallery Image 1
پس از گذشت چند دهه از انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در کشور، این انتظار وجود دارد که نظام مالی کشور ما تا حد ممکن با نظام مالی مدنظر اسلام انطباق داشته یا حداقل تضاد و تعارضی با آن نداشته باشد. خصوصاً اکنون که در عرصه‌ی بین‌الملل شاهد آن هستیم که چه در کشورهای اسلامی و چه در کشورهای غیراسلامی، توجه بسیاری به مسأله مالی اسلامی اعم از بانکداری اسلامی، بازار سرمایه اسلامی و ابزارهای مخصوص آن و مسائل مربوط به بیمه اسلامی و تکافل وجود دارد، این نیاز بیشتر احساس می‌شود.
در کشور ما برای پاسخ‌گویی به این نیاز اقدامات مختلفی صورت گرفته است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به تصویب قانون بانکداری بدون ربا، تشکیل کمیته فقهی در سازمان بورس و اوراق بهادار، تشکیل شورای فقهی در بانک مرکزی و مواردی دیگر اشاره کرد.
اگر چه این اقدامات هر کدام در حرکت به سمت نظام مالی اسلامی سهم خاصی داشته‌اند اما حقیقت آن است که تحقق نظام مالی اسلامی نیازمند پژوهش‌هایی جامع، عمیق و دقیق است که بدون وجود نهادهای پژوهشی و آموزشی کارآمد که حلقه‌ی اتصال بین حوزه‌های اجرایی و پژوهشگران و اندیشمندان این حوزه باشند، ممکن نیست.
انجمن مالی اسلامی ایران نیز بر همین اساس و با حمایت اندیشمندان حوزه‌ی مالی اسلامی کشور در سال 1394 تأسیس شد. هدف اصلی از تأسیس این انجمن عبارت است از: ارتقای جایگاه نظام مالی اسلامی، توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی در زمینه مالی اسلامی.
آرمان ما در انجمن مالی اسلامی ایران، نزدیک شدن به نظام اقتصادی و مالی مدنظر اسلام ناب است که امیدوارم با اتکال به خداوند منان و همراهی و پشتکار همه‌ی پژوهشگران، فعالان و علاقمندان حوزه‌ی مالی اسلامی در این مسیر موفق باشیم.


علی صالح‌آبادی
رئیس انجمن مالی اسلامی ایران

Prev
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید