ششمین مجمع عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی ایران برگزار شد.
دوشنبه, 30 تیر 1399 07:13 مجمع عمومی انجمن مجمع سالیانه جشن فارغ التحصیلی انجمن مالی اسلامی 56
Gallery Image 1 Gallery Image 2 Gallery Image 3 Gallery Image 4 Gallery Image 5

ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی ایران همراه با مراسم فارغ التحصیلی دانش‌آموختگان نخستین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن، 29 تیرماه برگزار گردید.

ششمین مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مالی اسلامی ایران همراه با مراسم فارغ التحصیلی دانش پذیران نخستین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن، 29 تیرماه برگزار گردید.

 دکتر علی صالح آبادی ، رئیس انجمن مالی اسلامی ایران، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، و دکتر حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این نشست به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این مراسم دکتر قالیباف رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن تقدیر از فعالیتهای انجمن مالی اسلامی ایران، آن را یکی از فعالترین و موثرترین انجمن های علمی کشور در حوزه مالی توصیف کرد.

وی همچنین با تشکر از اعضای کمیته فقهی بورس گفت: ابزارهای اسلامی به دلیل انعطاف فقه شیعی بسیار کاربردی هستند.

وی تصریح کرد: ابزارهای تامین مالی متفاوت از جمله اوراق سلف موازی استاندارد در بورس کالا و بورس انرژی به دفعات استفاده و تامین مالی های بزرگی به واسطه آنها انجام شده است که از جمله آن می توان به تامین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد که مجوز آن از سوی هیات پذیرش بورس انرژی برای دولت صادر شد تا بنگاه ها بتوانند با محوریت محصول و کالا از بازار سرمایه تامین مالی کنند.

قالیباف در ادامه اوراق اجاره سهام را ابزار بی نظیری برای تامین مالی هلدینگ ها و بنگاه های بزرگ خواند و گفت: اوراق اجاره سهام نیز از دیگر ابزارهای تامین مالی اسلامی است که می تواند بسیار کارا باشد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه فرهنگ استفاده از ابزارهای اسلامی در کشور جا نیفتاده، اظهار داشت: به نظر می رسد جامعه مالی و سرمایه گذاری کشور از کمیته فقهی ما عقب تر است چرا که از ابزارهای متنوع طراحی شده استفاده نمی کند؛ ابزارهایی که به سادگی و سرعت بالا، تامین مالی را ممکن می سازند.

قالیباف گفت: از آنجایی که ابزارهای اسلامی تامین مالی، بسیار منعطف هستند و می توان از آنها استفاده های چند وجهی داشت؛ ابزارهایی که محصول کمیته فقهی هستند به دلیل همین خصیصه مورد استفاده سهامداران عمده قرار می گیرد.

وی با اشاره به رکود سالهای اول دهه نود، یادآور شد: در اوایل دهه نود، اوراق فروش تبعی، طی یک هفته هزار میلیارد تومان برای شرکت ها تامین مالی فراهم کرد که نشان دهنده انعطاف، اطمینان بخشی و راحتی ابزارهای اسلامی دارد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: یکی دیگر از موفقیت های بازار سرمایه، ابزار صکوک است که در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی می تواند برای انجام سیاست های پولی خود وعملیات بازار باز از آن استفاده کند؛ این ابزار می تواند منجر به کشف نرخ سود اوراق صکوک شود؛ این دستاورد نیزمرهون زحماتی است که کمیته فقهی از سال ۸۵ تا کنون کشیده شده است.

قالیباف با اشاره به اینکه در مقایسه با سایر کشورهای اسلامی، ابزار اسلامی متعدد و متنوعی داریم، گفت: این دستاورد مدیون پویایی و انعطاف فقه شیعه است به نظر می رسد دلیل عمده عدم رونق این ابزار، فقدان ساختارهای لازم در سیستم مالی ماست.

به گفته رییس سازمان بورس، بازار سرمایه، بازاری است که خلاقیت و نوآوری در آن زیاد است و راهکارهای متعددی برای کمک به سهامداران وجود دارد؛ قالیباف گفت: در ساختار سهامداری شرکت ها،  برای شرکت هایی که به دلیل کم بودن گروه سهامدار، توان عرضه نداشتند، سهام ممتاز تعریف شد؛ به این ترتیب، سهامدار این امکان را دارد که سهام خود را عرضه کند.

وی در ادامه به مصوبه اخیر سازمان بورس تحت عنوان صندوق تامین مالی اشاره کرد و گفت: با استفاده از صندوق تامین مالی، اگر سهامدار عمده نتواند سهام خود را در بازار بفروشد، بخشی از آن را در صندوق قرار می دهد و سهام ممتاز را برای خود نگه داشته و یونیت های عادی را در بازار می فروشد.

 رئیس سازمان بورس اعلام کرد: به جرات می توان گفت در حال حاضر، بازارسرمایه، ابزار مناسب را برای تامین مالی بنگاه ها و هلدینگ های اقتصادی دارد و ضروری است که در این زمینه فرهنگ سازی شود تا مدیران بنگاه های اقتصادی ما با ظرفیت ابزارهای تامین مالی آشنا شوند؛ در این زمینه انجمن مالی اسلامی می تواند نقش موثری را ایفا کند.

در ادامه این مراسم تفاهم نامه جدیدی بین انجمن مالی اسلامی ایران و سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه برگزاری دوره های DBA بازار سرمایه اسلامی امضاء شد.بر اساس این تفاهم نامه مقرر گردید مدرک DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن مالی اسلامی ایران، هنگام تمدید گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، معادل دکترا محسوب شود و دارندگان آن امتیاز تمدید معادل دارندگان مدرک دکتری مالی را دریافت ‌نمایند. گفتنی است بر اساس تفاهم نامه های قبلی انجمن و سازمان، فارغ التحصیلان دوره DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن، گواهینامه های حرفه ای اصول بازار سرمایه، تحلیلگری بازار سرمایه و مدیریت سبد اوراق بهادار را نیز از سازمان دریافت می‌نمایند.

بعد از امضای تفاهم‌نامه نوبت به مراسم فارغ التحصیلی دانش‌آموختگان نخستین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی انجمن و اهدای مدارک آنها رسید.


فارغ التحصیلان این دوره علاوه بر دریافت مدرک فارسی و انگلیسی دوره DBA انجمن مالی اسلامی مورد تایید دانشگاه امام صادق (ع)، سازمان بورس و اوراق بهادار و REDmoney  مالزی موفق به کسب گواهینامه های حرفه‌ای «اصول بازار سرمایه»، «تحلیلگری بازار سرمایه» و «مدیریت سبد اوراق بهادار» شدند. در این مراسم، دکتر قالیباف رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، دکتر مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر صالح آبادی رئیس انجمن مالی اسلامی ضمن اهدای مدارک فارغ التحصیلان از اساتید دوره نیز تقدیر نمودند.

با اهدای مدارک فارغ التحصیلان نوبت به برگزاری مجمع انجمن رسید. اعضای هیئت رئیسه مجمع با انتخاب حاضرین در جلسه به شرح زیر انتخاب گردیدند:
حجت الاسلام دکتر مصباحی مقدم، رئیس مجمع
دکتر علی صالح آبادی، ناظر
دکتر سید علی حسینی، ناظر
علی نقوی، دبیر


 دکتر مصباحی مقدم در آغاز این مراسم گفت: موجودیت انجمن مالی اسلامی پیرو راه اندازی کمیته فقهی بازار سرمایه در سال 85 بوده و امروز که 14 سال از آغاز فعالیت این کمیته می گذرد خرسندیم که توانسته ایم صندوق ها و ابزارهای مالی  و روش های  تامین مالی منطبق با فقه شیعه و تا حد زیادی منطبق بر پنج مذهب اسلامی طراحی کنیم.

 وی افزود: خروجی مطالعات انجام شده در این زمینه نیازهای بازار سرمایه ما را کاملا پوشش داده و حتی جلوتر از نیازهای بازار حرکت می کند و تنها منحصر به بازار سرمایه نشده و نیازهای بانک مرکزی و دولت را نیز برطرف ساخته است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  با تاکید بر ظرفیت ابزارهای مالی اسلامی اظهار داشت: دولت از اوراق مشارکت و مرابحه، سلف و از همه مهمتر اسناد خرانه برای تامین مالی بودجه کشور استفاده کرده و بالغ بر 80 هزار میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه برای بودجه سال جاری در نظر گرفته است و بنا دارد بر اساس مصوبه تکمیلی سران سه قوه به این مبلغ اضافه کنند.

مصباحی مقدم تاکید کرد: ما امروز ابزارهایی داریم که وجه شرعی آن محرز است و از طرفی برای تامین مالی دولت و مدیریت نقدینگی از سوی بانک مرکزی نیز کاربرد دارد؛ در همین راستا سه نوع ابزار در شورای فقهی بانک مرکزی برای اعمال سیاست های بازار باز طراحی شد که از برکات کمیته فقهی بازار سرمایه است.

وی اظهار داشت: فعالیت های انجمن مالی اسلامی باعث گسترش فرهنگ بازار سرمایه اسلامی بوده و مدیران اقتصادی  کشور با محتوای علمی، مالی و فقهی بازار سرمایه آشنا شده و مهارت های لازم را برای حضور تاثیرگذار در فضای اقتصادی کشور را پیدا می کنند.

مصباحی مقدم خواهان استفاده دولت از ابزارهای مالی اسلامی شد و گفت: امروز بازار سرمایه رشد سریعی را طی می کند و فرصت مناسبی برای بهره برداری دولت فراهم شده است و نباید این فرصت تبدیل به تهدید شود و تحقق این هدف در گرو بهره برداری درست از بازار سرمایه با ابزارهای کاربردی و مناسب است.
  وی اذعان داشت: امروز دولت هر مقدار که می خواهد می تواند دارایی های خود را واگذار کند و عامه مردم نیز از این موضوع استقبال کرده اند؛ چون حس می کنند ارزش سرمایه آنها نه تنها حفظ می شود بلکه رشد نیز می کند؛ به این ترتیب منابع قابل توجهی از بازار پول به سمت بازار سرمایه حرکت کرده است فلذا اگر این فرصت به صورت کارشناسی مدیریت نشود و منجر به  توسعه سرمایه شرکت های بورسی نشود، سقوط وحشتناکی را تجربه خواهیم کرد.

به گفته مصباحی مقدم، مهم اقدام به هنگام است و نباید بگذاریم زمان از دست برود؛ باید توسعه سرمایه شرکت های موجود و ورود شرکت های جدید به کارزار پروژه های نیمه تمام و جدید در دستور کار باشد؛  این راه بهترین مسیر برای تامین مالی دولت غیر از مالیات است.

 وی افزود: در خلا درآمدهای نفتی، جدا از توجه به حوزه مالیات ستانی و توسعه پایه های مالیاتی، لازم و ضروری است  که به تامین مالی از بازار سرمایه توجه ویژه شود؛ خوشبختانه اقداماتی در این زمینه انجام شده ولی باید سرعت و دامنه این اقدام افزایش پیدا کند.

در ادامه، دکتر علی صالح آبادی، رئیس انجمن مالی اسلامی ایران، عملکرد انجمن مالی اسلامی را طی سال 98 تشریح کرد و گفت: سال گذشته تفاهم نامه همکاری بین انجمن با سازمان بورس و اوراق بهادار به منظور برگزاری دوره مدیریت سبد برای فارغ التحصیلان DBA و تفاهم نامه ای با سیویلیکا برای انتشار و نمایه سازی مقالات برتر همایش های مالی سالانه انجمن به امضا رسید. وی در ادامه به تفاهم نامه انجمن با دانشگاه الزهرا به منظور توسعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی و همکاری های متقابل بین دو مجموعه اشاره کرد و افزود: در راستای ارتقا سطح علمی انجمن مالی اسلامی، تفاهم نامه ای با انجمن مالی اسلامی قزاقستان امضا شد.

دکتر صالح آبادی برگزاری ماهانه هیات مدیره و برپایی نشست های تخصصی با موضوعات اقتصادی روز کشور را از دیگر فعالیت های انجمن مالی اسلامی برشمرد و گفت: در سه سال اول تشکیل انجمن در بین انجمن های تازه تاسیس رتبه اول و در دو سال بعدی در بین همه انجمن ها رتبه  A را بدست آورده ایم.

وی در ادامه تشریح عملکرد انجمن گفت: اقداماتی که در حوزه اطلاع رسانی در حوزه مالی اسلامی انجام می شود قابل توجه است؛ سایت انجمن مالی اسلامی روزانه بیش از ده هزار بازدید کننده دارد و از نظر رتبه بندی سایت ها جزو سایت های خوب و پربیننده محسوب می شود؛ این سایت پایگاه جامعی از اطلاعات علمی برای علاقه مندان فراهم کرده است و همچنین اخبار حوزه مالی اسلامی، مصوبات شورای فقهی بانک مرکزی و جلسات کمیته فقهی سازمان بورس و محتوای  درس خارج فقه که در قم برگزار می شود بعد از هر جلسه در سایت بارگزاری شده و در اختیار اساتید و دانشجویان و محققین اقتصادی قرار می گیرد.

همچنین انجمن حضور فعالی در دوازدهمین نمایشگاه بانک، بورس و بیمه  در فروردین 98 داشته است.  

 رئیس انجمن مالی اسلامی ایران اظهار داشت: یکی از برنامه های جدی ما برگزاری نشست ها و همایش های داخلی است که ماهیانه برپا می شود؛ این نشست ها مسائل مالی اسلامی، بازار سرمایه، رمزارزها و سایر موضوعات حوزه مالی اسلامی را پوشش می دهد.

وی یادآور شد: نشست های مشترکی نیز با نهادهای پژوهشی از جمله پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و خانه سرمایه طلاب قم  برگزار شد که با استقبال خوبی همراه بوده است.

 علی صالح آبادی به برگزاری پنجمین همایش مالی اسلامی در آذرماه سال 98 با موضوع «بازار مالی اسلامی، رونق تولید، چالش ها و راهکارها» اشاره کرد و گفت: نشست «نقش اوراق گام در تامین مالی و رونق تولید» و نیزنشست « ارائه مقالات» در این همایش برگزار شد و چهارمین جایزه مالی اسلامی، سومین جایزه پژوهش برتر و دومین جایزه کتاب برتر مالی اسلامی اهدا شد. لازم به ذکر است در همایش یادشده 52 مقاله ارائه شد که از این میان 18 مقاله مورد تایید قرار گرفت که در کتاب مقالات برتر همایش به چاب می رسند.

رئیس انجمن مالی اسلامی اظهار داشت: سال گذشته در حوزه بین المللی فعالیت های خوبی داشتیم؛ سومین سمینار آنلاین بین المللی  با موضوع  «ظهور فین تک های اسلامی، عصر جدیدی از واسطه گری مالی » در خرداد 98 با ارائه پروفسور یوسف دینج از دانشگاه صباح الدین زعیم ترکیه و از مدیران بانک برکت ترکیه و همچنین چهارمین سمینار آنلاین بین المللی با موضوع «فین تک و قراردادهای هوشمند فرصتی جدید در دنیای مالی اسلامی » با ارائه پروفسور محمد اکرم لالدین مدیر اجرایی موسسه بین المللی مطالعات فقهی مالی اسلامی مالزی ISRA برگزار شد. پنجمین سمینار آنلاین بین المللی با موضوع «فرصت ها و چالش های پیش روی مالی اسلامی در مناطق فاقد قوانین مالی اسلامی » با ارائه دکتر عباس جلیل مدیر عامل گروه سرمایه گذاری امانه  مالزی سال گذشته برگزار شد؛ انجمن مالی اسلامی در برگزاری یازدهمین دوره بین المللی بازار سرمایه اسلامی ICM در خرداد 98  نیز مشارکت داشت و یکی از پنل های این سمینار مختص انجمن مالی اسلامی بود.

صالح آبادی  گفت: دوره آموزشی بین المللی« آشنایی با مالی اسلامی در ایران» در شهریورماه 98 با همکاری و سفارش فرابورس با هدف آشنایی کارشناسان بازارهای مالی از بورس های  یازده کشور مختلف با  سیستم بازار سرمایه اسلامی ایران برگزار شد.

  گفتنی است انتشار کتاب مجموعه مقالات برتر چهارمین همایش مالی اسلامی و نیز اقدام به انتشار مقالات برتر پنجمین همایش مالی اسلامی، انتشار سه جانبه  دو شماره از دو فصلنامه علمی و پژوهشی تحقیقات مالی اسلامی با مشارکت دانشگاه امام صادق، سازمان بورس و انجمن مالی اسلامی، برگزاری 4 دوره DBA بازار سرمایه اسلامی و نخستین دوره مدیریت سبد از دیگر اقدامات انجمن مالی اسلامی است؛ فراخوان ثبت نام برای دوره پنجم DBA از بیست و نهم تیرماه داده شد؛ علاقه مندان فرصت دارند تا 25 مردادماه  در این دوره ثبت نام نمایند.

رئیس انجمن مالی اسلامی  با ذکر اینکه انجمن تلاش دارد مرجعیت علمی را در حوزه مالی اسلامی کسب نماید، برنامه های آتی  انجمن مالی اسلامی را برشمرد و گفت:  انجمن مالی اسلامی برگزاری نشست های تخصصی، برگزاری ششمین همایش مالی اسلامی، اخذ مجوز انتشارات انجمن مالی اسلامی، مشارکت در انتشار دو فصلنامه علمی پژوهشی تحقیقات مالی اسلامی و نیز درخواست برای صدور مجوز انتشار دو فصلنامه علوم مالی اسلامی از وزارت علوم، برگزاری دوره های DBA، ارائه خدمات علمی و پژوهشی به نهادهای ذیربط به ویژه بانک مرکزی و برگزاری دوره های آموزشی سفارشی نهادها و موسسات و اجرایی شدن برنامه های مدون کمیته های تخصصی انجمن  را در دستور کار دارد.

در ادامه این مراسم دکتر سید علی حسینی خزانه دار انجمن به ارائه گزارشی در مورد صورتهای مالی انجمن پرداخت و پس از گزارش دکتر مستشار بازرس هیئت مدیره انجمن، صورتهای مالی به تصویب حاضرین در مجمع رسید.

حق عضویت اعضای حقیقی و حقوقی انجمن برای سال 99 نیز بدون تغییر نسبت به سال گذشته به تصویب رسید.

 این مراسم به صورت آنلاین از اینستاگرام و نیز کانال آپارات انجمن مالی اسلامی پخش شد. علاقه مندان می توانند مشروح نشست را در کانال آپارات انجمن مشاهده نمایند.

Prev Next
برچسب‌ها
برای ارسال نظر وارد سایت شوید